Jesteś tutaj
strona główna > biznes i praca > Jak założyć pensjonat?

Jak założyć pensjonat?

pensjonat Kołobrzeg

Od czego zacząć? Jak przygotować się do udzielania usług hotelarskich? Usługi hotelarskie świadczy się gościom, którzy szukają noclegu. Nocleg jest odpłatny. W ramach usługi hotelarskiej gwarantujemy nocleg, wyżywienie, komfort, utrzymanie higieny osobistej, ochronę mienia, a także namiastkę rozrywki. Pobyt w takim miejscu powinien być przyjemny i miły.

Jaka ustawa określa wymagania przy założeniu pensjonatu czy hotelu? Wymagania te określa art. 35 ustawy o usługach turystycznych. Na początku musimy określić miejsce i zakres usług jakie zamierzamy świadczyć. Do wyboru mamy następujące grupy:

  • hotele: obiekty posiadające min. 10 pokoi, jedno- lub dwuosobowych oraz na terenie obiektu świadczymy usługi związane z obsługą klientów;
  • motele: przydrożne obiekty z liczbą pokoi 10, jedno- lub dwuosobowych oraz parking samochodowy;
  • pensjonaty: obiekty min. 7 pokoi z wyżywieniem;
  • campingi: obiekty strzeżone z miejscem na namioty, camping czy domki kempingowe;
  • domy wycieczkowe: obiekty posiadające min. 30 pokoi z świadczeniem usług dla klienta, także samoobsługa;
  • schroniska młodzieżowe: samoobsługa skierowana dla młodzieży;
  • schroniska: obiekty przy szlakach turystycznych świadczące usługi dla turystów.

Zanim rozpoczniemy swoją działalność musimy zaszeregować obiekt do odpowiedniej kategorii. Domy wycieczkowe i schroniska młodzieżowe oznaczone są cyframi rzymskimi, a reszta obiektów – gwiazdkami. Musimy spełniać odpowiednie wymogi sanitarne, przeciwpożarowe i budowlane. Przed rozpoczęciem usług musimy być zaszeregowani do odpowiedniej kategorii, rodzaju i wpisani do ewidencji obiektów hotelarskich. A jak zdobyć zaszeregowanie pensjonatu czy hotelu? Należy obiekt zgłosić do oceny, która zostaje wpisana do ewidencji obiektów hotelarskich, którą prowadzi marszałek województwa.

Formą prawną do założenia usług hotelarskich może być działalność jednoosobowa lub jakakolwiek forma spółki. Forma opodatkowania zależy od formy prawnej prowadzonej działalności. Dla obiektów hotelarskich PKD wynosi 55.10.Z (hotele i podobne obiekty zakwaterowania).

Usługi hotelarskie to trudny temat. Pensjonaty i hotele świadczące oferujące noclegi starają się prowadzić swoją działalność najlepiej jak potrafią. A ocene pozostawiamy Państwu.

Top