Jesteś tutaj
strona główna > zdrowie i uroda > Co to jest protetyka?

Co to jest protetyka?

protetyka

Protetyka jest dość szerokim pojęciem z zakresiu medycyny i techniki. Dzieli się na kilka rodzajów. Głównym zadaniem protetyków jest uzupełnianie ubytków tkankowych, narządowych lub czynnościowych przy użyciu przeważnie sztucznego materiału zastępczego czyli protezy. Możemy wyróżnić poszczególne rodzaje protetyki :

  • protetykę stomatologiczną;
  • protetykę słuchu;
  • protetykę naczyniową;
  • protetykę ortopedyczną;
  • protetykę regionów ważnych ze względów estetycznych;
  • optykę okularową.

Obecnie najpopularniejszymi i najczęściej praktykowanymi gałęziami protetyki są stomatologia i optyka. W stomatologii protetyka pozwala na przywracanie stanu zęba z sprzed uszkodzenia, bądź jego odtworzenie, co znacznie poszerza zakres zabiegów jakie może wykonać stomatolog.

protetyka Stargard

Jeżeli chodzi o optykę to protetyka ma również i tutaj swoje zastosowanie, a mianowicie w okulistyce. Zajmuje się ona rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem oczu. Jeśli występuje u danej osoby schorzenie oka to po dokładnej jego analizie są dobierane odpowiednie metody leczenia i korekty. Na koniec zależnie od danego schorzenia zostają dobrane okulary, szkła kontaktowe lub w ostateczności sztuczne oko.

Warto też wspomnieć że leczenie może być również wykonywane przy zastosowaniu techniki laserowej. Jeżeli chodzi o pracę w dniu dzisiejszym z pewnością protetyka jest jedną z bardzo dobrze płatnych i poszukiwanych specjalizacji.

Top