Jesteś tutaj
strona główna > dom i wnętrze > Okna energooszczędne – realne oszczędności

Okna energooszczędne – realne oszczędności

okna energooszczędne

Okna są jednym z ważniejszych elementów domu. Na ich solidne wykonanie składa się wiele czynników. To właśnie dzięki nim możemy cieszyć się przyjemnym widokiem za oknami swojego mieszkania, a także odrobiną światła i ciepła w słoneczne dni.

Energooszczędność to jedna z ważniejszych cech przy wyborze dobrych okien. Podstawowym parametrem, który pozwala określić izolacyjność termiczną okna jest niewątpliwie współczynnik przenikania ciepła (U). Wartości poszczególnych współczynników całego okna mają znaczący wpływ na parametry cieplne. W praktyce oznaczać to będzie konkretną różnicę w kosztach ogrzewania, choć warto uwzględnić założenia projektowe budynku jak np. stosunek powierzchni okien do ścian, rodzaj ścian, sposób ogrzewania przed dokonaniem obliczeń. Nowoczesne okna są z reguły cieplejsze i osiągają niższą wartość współczynnika.

okna MIRAX

W oknach drewnianych wartość współczynnika przenikania ciepła jest zależna od szerokości profilu (im jest szerszy, tym cieplejszy). Przeważnie mają profile o większej szerokości z wypełnieniem z pianki poliuretanowej, od zewnątrz zabezpieczone termookapnikiem. Z kolei w oknach plastikowych szerokość profilu nie zwiększa ich izolacyjności, wystarczy tylko zwiększenie głębokości zabudowy, większa liczba komór w profilach, a także zastosowanie specjalnych nakładek i wypełnianiu części komór materiałem termoizolacyjnym.

Oczywiście największe znaczenie mają szyby, bo w końcu to przez nie latem napływa najwięcej ciepła. Do wyboru mamy kilka rodzajów lecz zdecydowanie najpopularniejsze z nich są szyby termoizolacyjne składające sie przeważnie z trzech tafli szkła, gdzie przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione są gazem szlachetnym, który przewodzi ciepło w znacznie mniejszym stopniu niż powietrze. Szyby mogą także posłużyć jako szyby antywłamaniowe, dźwiękoszczelne bądź ornamentowe.

okna energooszczędne MATEK Szczecin

Uszczelki, są także jednym z istotnych elementów okna. Ich wpływ na przenikanie ciepła jest niewielki, służą one za uszczelnienie połączenia między ruchomą częścią okna (skrzydłem), a stałą (ramą) zapobiegając przedostawaniu się zimnego powietrza (np. przy silnych podmuchach wiatru) do wnętrza domu.

Dzięki oknom energooszczędnym można dość sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu w ciągu roku. Im więcej okien energooszczędnych w domu, tym większe będą zaoszczędzone kwoty. Warto więc porządnie zastanowić się z wyborem okien przed ich zamontowaniem do naszego domu.

Top