Jesteś tutaj
strona główna > nauka i technika > Opakowania tekturowe – renesans opakowań ekologicznych

Opakowania tekturowe – renesans opakowań ekologicznych

opakowania tekturowe

Opakowania ekologiczne to opakowania, które w sposób optymalny wykorzystują dostępne materiały i minimalizują wpływ produkcji na środowisko w całym swoim cyklu życiowym. Przykładem takich opakowań są opakowania z tektury falistej, z których można uzyskać w trakcie procesu przetwarzania nawet 80% masy celulozowej w postaci makulatury.

Obecne standardy rynkowe i trendy społeczne sprawiają, że wysoce promowane są naturalne i ekologiczne produkty. Wyróżniają się one stuprocentowym pochodzeniem z materiałów pozyskiwanych z recyclingu. Dzięki wykorzystaniu surowców wtórnych nie marnujemy cennych zasobów, zaś za sprawą wykorzystania surowców odnawialnych, upewniamy się, że nie będą one stanowić ciężaru dla środowiska naturalnego ze względu znacznie szybszy rozkład materiału niż w przypadku opakowań plastikowych.

Wysoce zalecane jest wielokrotne używanie opakowań. Dzięki temu jeszcze lepiej gospodarujemy ograniczoną ilością dostępnych naturalnie surowców pierwotnych, ograniczamy kapitałochłonność oraz energochłonność przy pozyskiwaniu surowców, oraz nie gromadzimy nadmiernej ilości odpadów.

hersteller von verpackungen

Opakowania z tektury falistej przeżywają swój renesans. Po dziesięcioleciach zachwytu nad opakowaniami plastikowymi, wysokorozwinięte i świadome społeczeństwa rozpoczęły powrót do opakowań o niskim wpływie środowiskowym. Takimi produktami są opakowania tekturowe, które są biodegradowalne, a ich produkcja i późniejszy recykling pozostawiają mały ślad węglowy.

Coraz więcej osób interesuje się ekologią i ochroną klimatu. Wychodząc naprzeciw tym tendencjom producenci opakowań z tektury falistej starają się, by ich opakowania były przyjazne dla środowiska oraz dbają o to by surowce do ich produkcji były pozyskiwane w sposób nie naruszający bogactw biologicznych i struktury lasów.

Top